SOUTĚŽNÍ ROČNÍK 2011-2012

 

1.kolo Ligy MH - Hasičský trojboj

 V neděli 18. září byl na hřišti u kulturního domu ve Svébohově zahájen další ročník Ligy mladých hasičů okresu Šumperk.  Jak se již stalo tradicí, prvním kolem byl Hasičský trojboj, soutěž složená ze tří disciplín, a to střelby ze vzduchovky, uzlové štafety a běhu 60m překážek.

 V kategorii mladších žáků se soutěže zúčastnilo 15 družstev, náš sbor v této kategorii reprezentovala tři družstva. Na střelbě se z našich družstev nejlépe vedlo družstvu „A“, které  na střelbě skončilo na druhém místě, družstva „B“ i „C“ se umístila shodně na pátém místě. Následovala uzlová štafeta, disciplína, kde si každý závodník z pětičlenného družstva vylosuje uzel, a poté ho postupně jednotliví členové družstva na čas uváží. Tato disciplína se nejméně povedla družstvu „C“, které obsadilo 14. místo, družstvo „B“ skončilo třetí a „A“ opět druhé. V bězích na 60m překážek nejlépe natrénovalo družstvo Nového Malína „A“, družstvo „B“ skončilo v disciplíně osmé a „C“ 11. V přeboru  jednotlivců se nejlépe z našich umístil Michal Krobot z Nového Malína „A“ na druhém místě (18,67), Matěj Tříska z „A“ skončil pátý (19,72). Z děvčat se na druhém místě umístila Gabča Krobotová (22,66). Celkově pak družstvo „C“ obsadilo 12. místo, družstvo „B“ skončilo sedmé a družstvo Nový Malín „A“ ZVÍTĚZILO!

 Ve starší kategorii bylo prezentováno 23 družstev. Bohužel špatná střelba přinesla našemu družstvu až osmé místo v disciplíně. Dále pak špatně uvázaný uzel na uzlové štafetě znamenal 300 trestných sekund a až deváté místo v disciplíně. Vylepšit pozici se družstvu nepodařilo ani v bězích 60m překážek, kde družstvo obsadilo až 12. místo. V jednotlivcích se nejlépe vedlo Natálii Láznové, která s časem 14,82 obsadila bronzovou příčku. Celkově tak naše družstvo v soutěži obsadilo až 12. místo.

 Letošní ročník Ligy MH byl odstartován, družstva tedy začala sbírat první body do celkového hodnocení. Dalším kolem této celoroční soutěže je stále populárnější Šumperský Soptík. Tato soutěž v bězích na 60m překážek se koná 1. října 2011 od 9:00 hod. na tartanové dráze šumperského Tyršova stadionu. Každým rokem úroveň této soutěže stoupá, jedním z důkazů je i účast nejlepších běžců z celé Moravy, včetně těch nejlepších z našeho okresu. Pro diváky, kteří se nemohou z různých důvodů této nejvýznamnější akce tohoto druhu v kraji zúčastnit, bude, jak se již stává samozřejmostí, opět připraven online přenos na hasičské televizi www.hasici150.tv.  

Hasicsky trojboj Svebohov 2011.xls (139,5 kB)

 

2. kolo Ligy MH - Šumperský Soptík

 Již  13. ročník populárního Šumperského Soptíka, běhu na 60m překážek, se konal v sobotu 1. října na tartanové dráze Tyršova stadionu v Šumperku.  Náš sbor reprezentovalo družstvo starších, 3 družstva mladších a 2 jednotlivci ve starších chlapcích – Dan Vinter a Martin Šafář. O stále větší popularitě tohoto závodu svědčí i počet soutěžících, kterých bylo prezentováno 418. Ti byli rozděleni do pěti kategorií, a to přípravka do 8 let, mladší dívky, mladší chlapci, starší dívky a starší chlapci. Systém soutěže je již od prvního ročníku stejný, družstvo má pět členů a do hodnocení se započítávají časy nejlepších čtyř závodníků z prvního pokusu. Do druhého kola postupuje prvních 30 závodníků z každé kategorie, kteří startují v opačném pořadí. Těmto závodníkům se pak započítává lepší čas z obou pokusů. Pro družstva okresu Šumperk je tato soutěž hodnocena do Ligy mladých hasičů.

 V kategorii přípravka bylo prezentováno 80 závodníků do 8 let. Tato kategorie má výjimku, neboť má hadice umístěny na úrovni rozdělovače. Sítem do druhého kola neprošli naši nejmenší závodníci Natálka Flanderková (32,37/44. místo), Vilém Tomášek (30,91/42), Tomáš Medera (30,16/40)a Anna Šafářová (29,64/36), všichni z družstva Nový Malín „C“. Do druhého kola postoupili Lukáš Kubíček (28,06/29. místo) a Patrik Soural, který se umístil s časem 20,95 nejlépe z našich na krásném 6. místě.

 V mladších dívkách, kde bylo prezentováno 56 závodnic, jsme měli pět želízek, bohužel Terezka Vaňková (29,51/36), Michaela Čulíková (28,58/35) a Zdenka Ostravská (27,03/32) nepostoupily do druhého kola. To se povedlo Michaele Vintrové (22,79/23) a Gabriele Krobotové (21,38/20), ovšem ani jedné z nich se nepovedlo probojovat na vyšší příčky.

 V mladších chlapcích, kde závodilo 75 borců naše barvy hájili 3 závodníci. Bohužel Michalovi Krobotovi (28,49/49) jeho pokus vůbec nevyšel, upadl, a tak naděje na postup do druhého kola byly pryč. Těsně před branami 2. kola zůstal na 31. místě Erik Svítek s časem 22,38. Nejlepším z našich byl tedy Matěj Tříska, který s časem 19,10 obsadil 13. místo.

 Co se týče hodnocení družstev, v mladší kategorii bylo prezentováno 29 družstev, naši nejmenší, družstvo „C“ se umístilo na 21. místě celkově a 14. místě v okrese. Družstvo „B“ skončilo celkově na 12. místě, v okrese Šumperk pak na místě 7. Družstvo Nový Malín „A“ se celkově umístilo na 8. místě, v našem okrese pak obsadilo 4. místo. Zvítězilo družstvo Jarcová "A", na druhém místě se umístilo družstvo Bludov "A" a bronzovou příčku si vyběhali závodníci z Ostravy-Heřmanic.

 V kategorii starších dívek závodilo nejvíc závodnic, prezentováno jich bylo rekordních 110. Mezi nimi nechyběly ani naše barvy, Anna Láznová (24,78/94), ani Petra Šrotová (23,43/89) se neprobojovaly do druhého kola. To se povedlo pouze Natálii Láznové, která, i když si časem 14,93 zaběhla svůj osobák, obsadila až 14. místo. Jen tak pro zajímavost, vítězka této kategorie Zuzana Adamcová z Huslenek zaběhla časem 11,84 nejlepší šedesátku v rámci celé ČR!

 V kategorii starších chlapců jsme mezi 97 závodníky měli 4 borce, mezi nimi i dva, již zmiňované jednotlivce. Martinovi Šafářovi (30,92/85), Danovi Vintrovi (20,58/51) a ani Matějovi Ostravskému (20,45/48) se nepovedlo postoupit v nabité konkurenci do druhého kola. To se povedlo pouze Petrovi Blažkovi, který s časem 18,03 obsadil 29. místo.

 Hodnocení starších družstev, kterých bylo 29, ovládlo letos družstvo z okresu Šumperk, Bludov A, na druhém místě se umístilo družstvo Jarcové a třetí Huslenky. Naše družstvo starších se umístilo na celkovém 17, místě, v okrese Šumperk mu pak přísluší 8. příčka.

 Letošní ročník Šumperského Soptíka je tedy minulostí, a jak se již stalo tradicí, mohli jsme tuto soutěž sledovat online na hasičské televizi www.hasici150.cz, kde můžete shlédnout i záznam z této akce.

Výsledky Soptík 2011.xls (367 kB)

 

1. kolo celostátní hry PLAMEN - Závod požárnické všestrannosti

 Nový ročník celostátní hry Plamen v okrese Šumperk byl zahájen v sobotu 15. října v Lesnici závodem požárnické všestrannosti. Letos bylo na startu prezentováno 19 hlídek mladších a 22 hlídek starších žáků. Na hlídky čekala trať dlouhá 2 km pro mladší a 3km pro starší kategorii. Na trati bylo nachystáno klasických šest stanovišť: střelba ze vzduchovky, překonání překážky po laně, základy topografie, základy zdravovědy, požární ochrana a uzlování.

 V mladší kategorii jsme měli mezi 19 zaprezentovanými i 3 naše hlídky, bohužel hlídka označená jako „C“, která byla složená převážně ze členů přípravky a závod absolvovala s vedoucím, soutěžila mimo soutěž. Tato hlídka tedy obsadila dělené 16. – 19. místo. Hlídka, označená jako Nový Malín „B“ bohužel nasbírala na stanovištích 30 trestných minut, což ji odsunulo až na nelichotivou bramborovou čtvrtou příčku. Ovšem novomalínské „A“ za sebou nechalo své soupeře nejen běžeckým časem, ale také nasbíralo nejméně trestných minut na stanovištích, a tak si připsalo své první VÍTĚZSTVÍ v novém ročníku Plamene! Pro druhé místo si doběhla hlídka Bludova a třetí místo vybojovala hlídka Kolšov „A“.

 Ve starší kategorii byla mezi 22 prezentovanými i hlídka Nového Malína. Ta bohužel na stanovištích nasbírala 19 trestných minut, což je na starší kategorii vysoké číslo. Proto také nemohla pomýšlet na lepší, než páté místo. Pro první místo ve starší kategorii si doběhla hlídka Bludova „A“, která nenašla přemožitele jak běžecky, tak ani na stanovištích. Na druhém místě se umístila hlídka Klopiny „A“, na bronzové příčce pak hlídka Vikýřovic „A“.

   Nádherné podzimní počasí, skvěle nachystaná trať, 42 závodních hlídek, to vše vytvořilo perfektní kulisu této soutěže. Podzimní část celostátní hry Plamen mají mladí hasiči tedy za sebou, další části této soutěže s totiž konají až v jarních měsících. Poslední soutěží, kde se letos závodníci potkají je 3. kolo Ligy mladých hasičů okresu Šumperk, štafeta8x50m, která se koná 3. prosince v kulturním domě v Klopině. 

Výsledky ZPV 2011.xls (43,5 kB)

 

3. kolo Ligy MH okresu Šumperk – štafeta 8x50m

 V sobotu 3. prosince proběhlo v klopinském domě kultury již 3. kolo Ligy MH okresu Šumperk. Celkem 17 družstev mladší kategorie a 18 družstev starší kategorie změřilo své dovednosti ve štafetě 8x50m. Barvy našeho sboru na této soutěži hájila dvě družstva mladších a družstvo starších.

 Tato disciplína je specialitou našeho okresu, vychází ze štafety CTIF a je uzpůsobena tak, aby se mohla běhat v tělocvičně. Každé družstvo tvoří 8 závodníků, kteří si člunkově předávají štafetu a každý má ve své dráze překážku. Přesto, že se v této disciplíně soutěží pouze na našem okrese, okolní okresy mají na tuto disciplínu také zálusk, důkazem toho je i účast družstev orlickoústeckého Žichlínku na této soutěži.

 S nástrahami tratě se v mladší kategorii nejlépe vypořádalo družstvo Bludov „A“, které trať „prolétlo“ za 58,61 vteřin. Na druhém místě se umístilo družstvo Nový Malín „A“ s časem 62,96 vteřin a na výborném třetím místě se při své premiéře v této disciplíně umístilo družstvo ze Žichlínku s časem 64,55 vteřin. Naše družstvo „B“ i díky 10 trestným sekundám obsadilo sedmé místo.

 Ve starší kategorii dominovalo družstvo domácí Klopiny s časem 48,69 vteřin, na druhém místě se umístilo družstvo Třeštiny s časem 50,35 vteřiny a na třetím místě družstvo Bludova s časem 51,59 vteřiny. Naše družstvo starších  se ve velmi vyrovnané konkurenci nevyvarovalo v obou pokusech 10 trestným bodům, a hlavně kvůli tomu obsadilo až 17. místo. Touto soutěží mladí hasiči v našem okrese ukončili podzimní část svého celoročního zápolení, Liga MH pokračuje až 18. února dovednostní štafetou v kulturním domě v Hrabišíně. 

Vysledky stafeta 8x50 Klopina 2011.xls (70,5 kB)

 

4. kolo Ligy MH okresu Šumperk - Dovednostní štafeta

 V sobotu 18. února se v KD v Hrabišíně konalo již 4. kolo Ligy MH. Za účasti 12 družstev mladších a 17 družstev starších jednotlivé hlídky zápolily v další specialitě našeho okresu, dovednostní štafetě. Tato soutěž je kombinací štafety dvojic a PÚ CTIF. Na pokyn startéra vybíhá první dvojice, každý odloží věcný prostředek a uváže uzel a vrací se do cíle, po proběhnutí první dvojice vybíhá druhá, která udělá to samé. Po jejím proběhnutí vybíhá velitel, který má právo opravovat chybně odložené nářadí a uvázané uzly, po jeho proběhnutí se zastavuje čas. Výsledný čas je součtem běžeckého času a trestných bodů. My jsme do soutěže prezentovali družstvo mladších a družstvo starších.

 V mladší kategorii se nejlépe vedlo domácímu Hrabišínu, jehož družstvo trať zvládlo za 46,50s, na druhém místě se umístilo družstvo Lesnice s časem 71,72s, třetí Bludov dosáhl času 78,85s. Naše družstvo obsadilo v těsném závěsu s časem 79,41s celkové čtvrté místo.

 Ve starší kategorii s přehledem zvítězilo družstvo Bludova, které trať prolétlo za 33,25s, na výborném druhém místě se umístilo naše družstvo s časem 41,70s a těsně na třetím místě se umístilo družstvo z Troubelic s časem 41,78s. Touto soutěží tak skončila zimní přestávka, dalším kolem Ligy MH i Plamene bude soutěž 14.4.2012 od 9:00 hod. v Troubelicích, v disciplínách PÚ CTIF a štafeta dvojic. 

Vysledky dovednostni stafeta Hrabisin 2012 mladsi.pdf (32,2 kB)
Vysledky dovednostni stafeta Hrabisin 2012 starsi.pdf (33,2 kB)
 

5. kolo Ligy MH a 2. kolo PLAMEN - Štafeta dvojic a Požární útok CTIF

 V sobotu 14. dubna proběhlo v Troubelicích již 5. kolo Ligy MH okresu Šumperk. Své síly a dovednosti zde v disciplínách štafeta požárních dvojic a požární útok CTIF (dle mezinárodních pravidel) změřilo 14 družstev mladších a 18 družstev starších žáků. Družstvům  z okresu Šumperk se tyto dvě disciplíny započítávaly do celostátní hry Plamen, celkové výsledky pak do Ligy MH. Náš sbor na této soutěži reprezentovaly dvě družstva mladších a jedno družstvo starších.

 V mladší kategorii v disciplíně štafeta požárních dvojic se naše družstvo „B“ umístilo na 13. místě, ale své kvality potvrdilo družstvo „A", které v této disciplíně ZVÍTĚZILO! Na druhém místě se umístilo družstvo Olšan a třetí Hrabišín. V disciplíně požární útok CTIF se na prvním místě umístili mladí hasiči z Hrabišína, na druhém místě se umístilo družstvo Bludova, pro třetí místo si doběhli naši mladí hasiči z družstva „A“, nutno podotknout, že nebýt zbytečných 10 trestných sekund, byli první…. Družstvo „B“ dokončilo PÚ CTIF na 11. místě. Celkově tak v součtu obou disciplín, při rovnosti součtu tabulkových bodů, zvítězilo, díky lepšímu požárnímu útoku CTIF, družstvo Hrabišína, před naším družstvem „A“ a třetím Kolšovem. Benjamínci  v družstvu „B“ obsadili celkové 13. místo.

 Našim starším se štafeta dvojic moc nepovedla, v této disciplíně bylo družstvo klasifikováno až na 8. místě. S touto disciplínou si nejlépe poradilo družstvo Bludova, na druhé příčce se umístili mladí hasiči z Rapotína a na třetím stupínku se umístilo družstvo Lesnice. Disciplínu požární útok CTIF bezkonkurenčně opanovalo družstvo Bludova, které tak opět potvrdilo své kvality. Za ním se pak v uctivé vzdálenosti seřadila družstva Troubelic, Hrabové, Nového Malína a Lesnice. Bohužel, nebýt zbytečných trestných sekund, náš čas by znamenal nádherné druhé místo…Celkovými vítězi ve starší kategorii se stali favorité z Bludova, následovaní domácím družstvem Troubelic a třetí Lesnicí. Naše družstvo pak celkově uzavíralo první pětici.

 Touto soutěží tak družstva zahájila jarní část sezóny. Další klání mladých hasičů se uskuteční 1. května na pohárové soutěži v Dolních Studénkách, 5. května proběhne další kolo hry Plamen v Bludově a Liga MH pokračuje 8. května v Kolšově. 12. května pak proběhne závěrečné kolo hry Plamen v Rohli.

Výsledky CTIF a ŠPD Troubelice 2012.xls (114,5 kB)

 

3. kolo PLAMEN - štafeta CTIF a štafeta 4x60m

 Dne 5. května proběhlo v Bludově 3. kolo okresní části celostátní hry Plamen. Celkem 10 družstev mladších a 12 družstev starších změřilo své síly v disciplínách štafeta CTIF a štafeta 4x60m. Barvy našeho sboru hájilo družstvo mladších a družstvo starších.

 V disciplíně štafeta CTIF v mladší kategorii se o lepší umístění připravili naši závodníci sami, když v obou pokusech dostali zbytečnou penalizaci za vyšlápnutí z dráhy, a obsadili tak až sedmé místo.  V disciplíně štafeta 4x60m doplatilo družstvo na velikou vyrovnanost jednotlivých štafet v této disciplíně a skončilo až na šestém místě.

 Ve starší kategorii ve štafetě CTIF se náš závodník, který přenášel hasicí přístroj na podložku musel v obou pokusech vracet a opravovat, a tím ztratil cenné vteřiny, družstvo tak obsadilo až 8. místo. V disciplíně 4x60m se družstvu také moc nevedlo a obsadilo až 7. místo. Dá se říci, že tímto umístěním se naši starší připravili o postup do krajského kola, kam měli z průběžně druhého místa skvěle nakročeno, nicméně sezóna ještě nekončí, závěr Plamene se uskuteční 12. května v Rohli, a je stále o co bojovat.

 

Pohárová soutěž Kolšov - 6. kolo Ligy MH

 Dne 8. května proběhl v Kolšově další ročník Pohárové soutěže MH v disciplínách štafeta dvojic a požární útok. Jako tradičně se z této soutěže započítávala disciplína požární útok do Ligy MH, jako již 6. kolo této soutěže. Do soutěže bylo prezentováno 14 družstev mladších a 17 družstev starších, náš sbor reprezentovaly dvě družstva mladších a družstvo starších.

 Ve štafetě dvojic se v mladší kategorii nejlépe vedlo našemu družstvu „A“, které disciplínu vyhrálo před družstvy Kolšov „A“ a Lesnice „A“. Naše družstvo benjamínků „B“ obsadilo v disciplíně 11. místo. Bohužel ale naše „A“ nepotvrdilo své kvality v důležitější disciplíně, a sice požárním útoku. Odpojená hadice B od rozdělovače a čas 49,70 znamenal až 10. místo v disciplíně. Družstvu „B“ se útok celkem povedl a s časem 29,02 obsadilo v disciplíně 9. místo. Celkově tak naše „A“  obsadilo až 7. místo, družstvo „B“ skončilo 11. 

 Ve starší kategorii v disciplíně štafeta dvojic obsadili naši starší pěkné 6. místo. Ovšem problémy na pravém proudu při požárním útoku a dosažený čas 27,89 znamenaly až 11. místo v disciplíně. Celkově tak naše družstvo starších obsadilo až 9. místo. Na této soutěži si naše družstva opravdu vypily pohár hořkosti při požárním útoku až do dna. Věříme ale, že příští víkend, na ukončení Plamene v Rohli, zabereme a potvrdíme tak své kvality.  

 

Pohárová soutěž Nový Malín

 Dne 26. května pořádal náš sbor tradiční pohárovou soutěž mladých hasičů. Letos bylo prezentováno 12 družstev mladší a 7 družstev starší kategorie, které změřily své síly jako tradičně v disciplínách 60m překážek a požární útok. Náš sbor reprezentovala na domácí soutěži dvě družstva mladších a družstvo starších.

 V kategorii mladších dívek, v bězích 60m překážek, nenechala nic náhodě Gabča Krobotová a nejrychlejším během v mladší kategorii si zajistila vítězství časem 17,62. Druhou Adélu Hanákovou z Hrabišína A za sebou nechala o 4 vteřiny! Na třetím místě se umístila Monika Hrubá z Hrabišínského družstva B, pro čtvrté místo si doběhla Jana Bartošová z Kolšova a páté místo obsadila Nikola Kvapilová z Hrabišínského Ačka.

 V kategorii mladších chlapců si nejlépe vedl Marek Elšík z Lesnice, který zvítězil s časem 18,04. Na druhém místě se umístil Vojtěch Kotrlý z Bludova a pro bronzovou medaili si doběhl Jan Ambrožy z Kolšova. Do první pětice se probojovali ještě Michal Tihlařík z Hrabišínského Áčka a na pátém místě domácí Michal Krobot.

 V součtu časů, kdy běželi čtyři členové družstva a počítaly se tři nejlepší časy se na prvním místě v disciplíně 60m překážek umístilo domácí družstvo "A", na druhém místě se umístilo družstvo Bludova a třetí družstvo Lesnice A. Naše družstvo "B", složené z benjamínků obsadilo 11. místo.

 V královské disciplíně, požárním útoku, bylo ovšem všechno jinak. Neúspěchy našich barev započalo družstvo "A", kterému perfektně rozběhnutý pokus zkazila hadice B, která se svlékla z půlspojky ještě před sestříknutím terčů, takže výsledkem byl neplatný pokus družstva "A". Družstvo "B" svým pokusem "na jistotu" i s průstřikem 3 vteřin dosáhlo času 27,44 a obsadilo tak v disciplíně 6. místo.

 Celkově tak v mladší kategorii zvítězilo družstvo Bludova, na druhém místě se umístilo družstvo Hrabišín "A", třetí Lesnice "A". Naše družstvo "A" obsadilo vinou neplatného pokusu na požárním útoku až celkové 5. místo, benjamínci z družstva "B" skončili 11.

 V bězích starších dívek se nejlépe vedlo Denise Ščučkové s časem 15,41. Na druhém místě se umístila domácí Natálie Láznová, třetí doběhla Sabina Nezvalová z Lesnice, čtvrtá Petra Urbášková z Troubelic a na pátém místě se umístila opět domácí a opět Láznová, tentokráte Anna.

 Ve starších chlapcích zvítězil třeštinský Petr Maistryszin, na druhém místě se umístil opět třeštinský Petr Laštůvka, pro bronzovou medaili si doběhl Michal Luběna z Temenice. Na čtvrtém místě se umístil Tomáš Kotraš z Troubelic a do první pětice si ještě doběhl Jan Nimmrrichter z Temenice.

 V součtu disciplín si nejlépe vedla družstva "tří T". Zvítězilo družstvo Třeštiny před Troubelicemi a Temenicí, naše družstvo obsadilo čtvrté místo v disciplíně.

 V požárním útoku si naše družstvo opět vybralo svou porci smůly až do dna. Opět dobře rozběhnutý pokus skončil na rozpojeném spoji hadic B, na což strojník nereagoval, takže vedoucí z obavy o stroj pokus ukončil. Nutno podotknout, že toto se stalo po dlouhých letech, vždy se snažíme pokus dokončit. Družstvo si tak zapsalo neplatný pokus a skončilo tak v disciplíně na 6. místě.

 Celkově tak zvítězilo družstvo Třeštiny, které opanovalo obě disciplíny, na druhém místě se umístilo družstvo Troubelic, které na stupně vítězů doplnilo ještě družstvo Temenice. Našim starším tak zbyla ta nepopulární "brambora".

 Další ročník naší pohárové soutěže je tedy za námi, ještě jednou děkujeme Olomouckému kraji za finanční příspěvek na ocenění soutěžících, s prázdnou neodjížděl opravdu nikdo. Věřme, že na této soutěži si naše družstva dobrala svou letošní porci smůly, a že se jim povede alespoň finále Ligy MH, které se koná 23. června v Hrabišíně, kde se bude soutěžit ve dvou pokusech požární útok.

Výsledky PS MH Nový Malín 2012.xls (98,5 kB)

foto ze soutěže: hasicimalin.rajce.idnes.cz/2012.05.26_PS_Mh_Novy_Malin