Soutěžní ročník 2012/2013

1.kolo Ligy MH - Hasičský trojboj

V sobotu 22. září byl na našem areále u cihelny zahájen další ročník Ligy mladých hasičů okresu Šumperk.  Jak se již stalo tradicí, prvním kolem byl Hasičský trojboj, soutěž složená ze tří disciplín, a to střelby ze vzduchovky, uzlové štafety a běhu 60m překážek.

V kategorii mladších žáků se soutěže zúčastnilo 15 družstev, náš sbor v této kategorii reprezentovala dvě družstva. Na střelbě se z našich družstev nejlépe vedlo družstvu „II“, které  na střelbě skončilo na prvním místě, společně s družstvem Bludova, družstvo „I“ skončilo shodně s družstvem Troubelic na 3. místě. Následovala uzlová štafeta, disciplína, kde si každý závodník z pětičlenného družstva vylosuje uzel, a poté ho postupně jednotliví členové družstva na čas uváží. Tato disciplína se nejlépe povedla družstvu „I“, které tuto disciplínu vyhrálo, družstvo "II" obsadilo 4. místo. V bězích na 60m překážek nejlépe natrénovalo družstvo Nového Malína „I“, družstvo „II“ skončilo v disciplíně deváté. V přeboru  jednotlivců se nejlépe z našich umístil Michal Krobot z Nového Malína „I“ na druhém místě (17,97). Z děvčat se na druhém místě umístila Gabča Krobotová (18,60). Celkově pak družstvo „II“ obsadilo nádherné 3. místo, a družstvo Nový Malín „I“ ZVÍTĚZILO!

Ve starší kategorii bylo prezentováno 16 družstev. Bohužel špatná střelba přinesla oběma našim družstvům až 13. místo v disciplíně. Oběma družstvům se pak podařilo manko smazat v uzlové štafetě, kde "I" skončilo na třetím a "II" na čtvrtém místě v disciplíně. Vylepšit pozice se našim družstvům nepodařilo ani v bězích 60m překážek, kde družstvo "I" obsadilo 7. a družstvo "II" až 12. místo. V jednotlivcích se nejlépe vedlo Matěji Ostravskému, který s časem 17,08 obsadil osmou příčku ve starších chlapcích. Celkově tak naše družstvo "I" v soutěži obsadilo 10. a družstvo "II" až 15. místo.

Letošní ročník Ligy MH byl odstartován, družstva tedy začala sbírat první body do celkového hodnocení. Dalším kolem této celoroční soutěže je stále populárnější Šumperský Soptík. Tato soutěž v bězích na 60m překážek se koná 6. října 2012 od 9:00 hod. na tartanové dráze šumperského Tyršova stadionu. Každým rokem úroveň této soutěže stoupá, jedním z důkazů je i účast nejlepších běžců z celé Moravy, včetně těch nejlepších z našeho okresu. Pro diváky, kteří se nemohou z různých důvodů této nejvýznamnější akce tohoto druhu v kraji zúčastnit, bude, jak se již stává samozřejmostí, opět připraven online přenos na hasičské televizi www.hasici150.tv.

Hasicsky trojboj Novy Malin 2012.pdf (370,6 kB)

2. kolo Ligy MH - Šumperský Soptík

Již  14. ročník populárního Šumperského Soptíka, běhu na 60m překážek, se konal v sobotu 6. října na tartanové dráze Tyršova stadionu v Šumperku.  Náš sbor reprezentovalo družstvo starších, družstvo mladších a 3 jednotlivci v kategorii přípravka – Denisa Šustková, Michaela Hýblová a Tomáš Medera. O stále větší popularitě tohoto závodu svědčí i počet soutěžících, kterých bylo prezentováno 448. Ti byli rozděleni do pěti kategorií, a to přípravka do 8 let, mladší dívky, mladší chlapci, starší dívky a starší chlapci. Systém soutěže je již od prvního ročníku stejný, družstvo má pět členů a do hodnocení se započítávají časy nejlepších čtyř závodníků z prvního pokusu. Do druhého kola postupuje prvních 30 závodníků z každé kategorie, kteří startují v opačném pořadí. Těmto závodníkům se pak započítává lepší čas z obou pokusů. Pro družstva okresu Šumperk je tato soutěž hodnocena do Ligy mladých hasičů.

Nejpočetnější kategorií letošního ročníku byla přípravka, kde bylo prezentováno rekordních 105 závodníků od 4 do 8 let. Tato kategorie má výjimku, neboť má hadice umístěny na úrovni rozdělovače. Sítem do druhého kola neprošla naše nejmenší závodnice Deniska Šustková (37,08/64. místo). Ve druhém kole měla smůlu Míša Hýblová, které se po proběhnutí cílem rozpadl spoj u rozdělovače a měla tak ve druhém kole neplatný pokus a s časem 27,37 obsadila 30. místo. Nejlepší z našich, Tom Medera se opravdu vytáhl, s časem 23,35 obsadil 12. místo celkově, ale v okrese Šumperk skončil na třetím místě!

V mladších dívkách, kde bylo prezentováno 58 závodnic, jsme měli šest želízek, bohužel Terezka Vaňková (27,64/46), Zdenka Ostravská (27,30/44) a Michaela Čulíková (23,86/38) nepostoupily do druhého kola. To se povedlo Michaele Vintrové (20,62/24) a Tereze Prokopové (20,61/23). Ovšem pro nejlepší umístění si doběhla Gabča Krobotová, která sice s časem 16,58 obsadila celkovou čtvrtou příčku, ale nejlepším časem v okrese Šumperk si zajistila titul Přebornice okresu!

V mladších chlapcích, kde závodilo 82 borců naše barvy hájili 3 závodníci. Bohužel Patrikovi Souralovi (23,91/46) se nepovedlo probojovat do druhého kola. V tom se neztratili naši borci Michal Krobot, který s časem 16,69 obsadil celkové 8. místo, ale v okrese se umístil jako druhý! Největším překvapením bylo umístění Michala Prokopa. Ten svou první ostrou šedesátku zvládl bravurně za 16,33 a zaslouženě tak zvítězil v prvním kole! Ovšem, i když svůj pokus vylepšil v kole druhém na 15,86 skončil celkově až na pátém místě, ovšem titul Přeborníka okresu už mu nikdo nevzal!

Co se týče hodnocení družstev, v mladší kategorii bylo prezentováno 27 družstev, naše družstvo poprvé v historii Soptíka VYHRÁLO, tedy nenašlo přemožitele v okrese ani celkově! Na druhém místě se umístilo družstvo Výčap a bronzovou příčku si vyběhali závodníci z Trusovic.

V kategorii starších dívek závodilo 101 závodnic. Mezi nimi nechyběly ani naše barvy, bohužel, ani Andrea Čulíková
(27,48/87), ani Anna Láznová (20,88/66) se neprobojovaly do druhého kola. Nutno říci, že do druhého kola se mezi prvních 30 závodnic probojovaly ze šumperska pouze 3 dívky!

V kategorii starších chlapců jsme mezi 101 závodníky měli 4 borce. Bohužel, Martinovi Šafářovi (22,19/67) se nepovedlo postoupit do druhého kola. Dan Vinter obsadil s časem 17,20s 30. místo, Matěj Ostravský s časem 17,12s 29. místo. Naším nejlepším běžcem v této kategorii se tak stal Matěj Tříska, který s časem 16,60 obsadil celkové 24. místo, v okrese pak skončil sedmý.

Hodnocení starších družstev, kterých bylo 33, ovládlo letos družstvo z Oznice A, na druhém místě se umístilo družstvo Morkovice a třetí Ivanovice na Hané. Naše družstvo starších se umístilo na celkovém 12. místě, v okrese Šumperk mu pak přísluší 4. příčka.

Letošní ročník Šumperského Soptíka je tedy minulostí, a jak se již stalo tradicí, mohli jsme tuto soutěž sledovat online na hasičské televizi www.hasici150.cz, kde můžete shlédnout i záznam z této akce.

1. kolo celostátní hry PLAMEN - Závod požárnické všestrannosti

Nový ročník celostátní hry Plamen v okrese Šumperk byl zahájen v sobotu 20. října v Kolšově závodem požárnické všestrannosti. Letos bylo na startu prezentováno 16 hlídek mladších a 20 hlídek starších žáků. Na hlídky čekala trať dlouhá 2 km pro mladší a 3km pro starší kategorii. Na trati bylo nachystáno klasických šest stanovišť: střelba ze vzduchovky, překonání překážky po laně, základy topografie, základy zdravovědy, požární ochrana a uzlování.

V mladší kategorii jsme měli mezi 16 zaprezentovanými i 2 naše hlídky. Hlídka složená z našich nejlepších a nejzkušenějších závodníků, označená jako Nový Malín „I“, si nevedla špatně, ovšem mezi stanovištěmi seběhla z trati, čímž si trať zkrátila a bohužel byla proto diskvalifikována a umístila se tak až na posledním místě. Novomalínské družstvo "II" si nevedlo běžecky špatně, ovšem celkem 25 trestných minut tuto hlídku odsunulo až na celkové šesté místo. Pro vítězství si doběhla hlídka Bludova, pro druhé místo hlídka z Temenice a třetí místo vybojovala hlídka domácího Kolšova „A I“.

Ve starší kategorii byly mezi 20 prezentovanými i dvě hlídky Nového Malína. Ta lepší a rychlejší, označená jako "I" bohužel na stanovištích nasbírala zbytečných 10 trestných minut, což byl letos druhý nejlepší výkon, ovšem v kombinaci s horším běžeckým časem to nestačilo na lepší, než 4. místo. Naše hlídka, označená jako "II" se umístila na 15. místě, když nasbírala 30 trestných minut a na trati ztrávila skoro 50 minut. Ovšem nutno podotknout, že členkami této hlídky byly i Míša Hýblová a Deniska Šustková, tedy  dvě naše závodnice, které na Soptíku závodily v kategorii přípravka! Pro první místo ve starší kategorii si doběhla hlídka Bludova , na druhém místě se umístila hlídka Kolšova, na bronzové příčce pak hlídka Třeštiny.

Nádherné podzimní počasí, skvěle nachystaná trať, 36 závodních hlídek, to vše vytvořilo perfektní kulisu této soutěže. Podzimní část celostátní hry Plamen mají mladí hasiči tedy za sebou, další části této soutěže s totiž konají až v jarních měsících. Poslední soutěží, kde se letos závodníci potkají je 3. kolo Ligy mladých hasičů okresu Šumperk, štafeta8x50m, která se koná 8. prosince v kulturním domě v Klopině.