2009

 

ŠKOLENÍ VEDOUCÍCH MLÁDEŽE V JÁNSKÝCH KOUPELÍCH

Ve dnech 13. – 15. listopadu 2009 se naši vedoucí mládeže a instruktoři zúčastnili pravidelného školení vedoucích mládeže v Ústřední hasičské škole v Jánských Koupelích. Zde absolvovali školení všech disciplín hry Plamen a splnili si zde i odbornosti pro práci s mládeží. Školení vedli členové okresní odborné rady mládeže v Šumperku, kteří mají na tuto činnost samozřejmě platné osvědčení. Z našeho sboru se tohoto školení zúčastnili: vedoucí odborné rady mládeže okresu Šumperk a referent mládeže našeho sboru Alois Rotter, člen odborné rady mládeže a vedoucí mládeže Jiří Hýbl, rozhodčí mládeže II. stupně Jan Rotter a Michal Korytář, vedoucí Věra Ostravská a noví instruktoři Denisa Krobotová, Pavel Krobot a Josef Ostravský. Tito naši nováčci v práci s mládeží splnili odbornost minimum – instruktor, Věra Ostravská obhájila již dříve získanou odbornost vedoucí mládeže a Jiří Hýbl, Jan Rotter a Michal Korytář obhájili již dříve získanou odbornost rozhodčí mládeže II. stupně. Posledně dva jmenovaní se zúčastní ve dnech 20. – 22. listopadu školení odbornosti rozhodčí mládeže I. stupně v Přibyslavi.  

  

 ZÁJEZD DO ZOO VE DVOŘE KRÁLOVÉ

Dne 29.8.2009 jsme pro naše členy uspořádali zájezd do ZOO ve Dvoře Králové nad Labem. Vyrazili jsme ráno v 7:00 autobusem a bez větších obtíží asi v 10:00 jsme stanuli před branami ZOO. Naše mladé hasiče si na starost vzali vedoucí a ostatní členové si chodili po této krásné zahradě dle libosti sami. Samozřejmě všechny zaujaly ihned za branou šelmy, zejména tygr. Z dalších zajímavostí to byla jízda safaribusem, kdy jsme si mohli na zvířata, která zde volně žijí, takřka až sáhnout. Když jsme si zahradu prohlédli, vyrazili jsme na cestu k domovu. Po cestě jsme se ještě vydatně posílili v motorestu v Česticích a po 19. hodině jsme dorazili do Nového Malína. Dle mínění účastníků, zejména dětí, se zájezd vydařil a i přes sliby meteorologů, že bude pršet, jsme prožili krásný slunečný den a všichni budou určitě na tento pěkný výlet rádi vzpomínat.

 

 NÁVŠTĚVA UKRAJINSKÝCH DĚTÍ

Dne 13.8.2009 jsme na našem areále u cihelny měli milou návštěvu. Zavítaly k nám děti z Ukrajiny, z oblasti postižené radioaktivním spadem z havárie v jaderné elektrárně Černobyl, které jezdí každoročně na ozdravný pobyt do Jeseníků a jsou ubytovány na Vlčím Dole v Bludově. Děti si nejprve u pomníku obětem vypálení Českého Malína vyslechly historii obce, a protože mezi nimi byly i dvě děti ze znovu obnoveného Malína na Volyni, položily k pomníku kytici a poté se odebraly na náš areál. Tam naši mladí hasiči předvedli svým ukrajinským vrstevníkům disciplíny ze hry Plamen, a to štafetu dvojic a požární útok. Našim hostům se ukázky líbily, sami si je mohli vyzkoušet, čehož samozřejmě využili. Poté, co si všechny děti vyzkoušely, co pochytily z ukázek, bylo jim nabídnuto malé pohoštění. Velký ohlas mělo také přistavení výjezdové tatry, děti se mohly podívat na výbavu, sednout si do kabiny a vylézt na nástavbu. Návštěvu jsme zakončili slavnostním focením a příslibem návštěvy napřesrok opět u nás.

 

 MEMORIÁL BEDŘICHA NESRSTY V NOVÉM MALÍNĚ 18.7.2009

Tak máme za sebou další ročník Memoriálu Bedřicha Nesrsty, který je součástí Holba Cupu Velké ceny okresu Šumperk. Kategorie mužů soutěžila na 3 hadice B, ženy na 2 hadice B.

Jako první na trať vyběhlo domácí družstvo, které se letos trochu trápí. Perfektně rozběhnutý pokus, výstřik z proudnic na hranici 16-té vteřiny, jenže… Gumička na hadici na půlspojce u rozdělovače si s námi přestala rozumět, vytlačila se, protočila půlspojku hadice, která i přes pojistku!!! odletěla tlakem od rozdělovače pryč a byl konec nadějím. Soutěži jasně dominoval Hrabišín, kterému se v předchozích ročnících u nás moc nevedlo, a jedině v Novém Malíně ještě nezvítězil. Letos to ale hrabišínští napravili, družstvo Hrabišín I. zvítězilo s časem 17,70, druhý Hrabišín II. s časem 17,93 a třetí skončil Rýmařov s časem 18,47.

U ženské kategorie jsme viděli plno nepovedených útoků, kdy vlastně až na výjimky družstva zůstala za očekáváním, ať se jedná třeba o Hrabovou, ta skončila až pátá s časem 26,73, Kolšov, ten byl čtvrtý, čas 24,46, nebo Rohli, té se útok vůbec nepovedl a s časem 42,59 skončila až osmá. Vítězkami se stala děvčata z Nové Dědiny s časem 20,06, druhá skončila Lesnice, čas 22,56 a krásné třetí místo získala na své první soutěži vůbec děvčata ze Sudkova s časem 23,62.

Celkem se letošního ročníku zúčastnilo 36 družstev mužů a 8 družstev žen. Prvních 10 družstev mužů a 5 družstev žen si odváželo poháry a věcné ceny, za které děkujeme i našim sponzorům, bez kterých by to také nešlo. Nakonec došlo i na rozhodčí, kdy si každý odvezl něco na zub. Nutno je také poděkovat počasí, které to mělo opravdu dobře naplánováno, neboť v momentě, kdy se družstva rozjela ke svým domovům, začalo silně pršet, tak jak to letos známe. Letošní ročník Memoriálu Bedřicha Nesrsty je již minulostí a my se již začínáme připravovat na ten příští, který bude doufejme opět součástí Velké ceny.

 VC Nový Malín 09.xls (678 kB)

 

UCTĚNÍ PAMÁTKY VYPÁLENÍ ČESKÉHO MALÍNA

Členové našeho sboru se jako čestná stráž zúčastnili dne 11. července 2009 každoročního setkání a připomenutí památky 374 obětí vypálení Českého Malína na Volyni fašisty dne 13. července 1943 u pomníku obětem této tragické události v Novém Malíně.

 

POHÁROVÁ SOUTĚŽ MLADÝCH HASIČŮ V NOVÉM MALÍNĚ 23.5.2009

 Naše soutěž se skládá ze dvou disciplín, a to během na 60m překážek a požárního útoku, kdy v případě rovnosti bodů rozhoduje pořadí na bězích na 60m. Letošního ročníku se zúčastnilo 6 družstev mladších a 11 družstev starších.

V kategorii mladší se v bězích nejlépe vedlo Michalovi Luběnovi z Temenice s časem 19,51, druhý skončil Jan Čada z Lesnice za 20,21 a třetí Jan Nimmrichter z Temenice za 21,80. V součtu družstev to dopadlo takto: Temenice 64,02, Lesnice 64,72 a Nový Malín 76,02. V požárním útoku se nejlépe vedlo Temenici 18,09, druhý nejlepší čas 23,47 patřil Lesnici a třetí skončila Klopina s časem 32,25, našim mladším se útok vůbec nepovedl a z časem 63,26 skončili v této disciplíně až pátí. Celkově to v mladší kategorii vyhrála Temenice, před Lesnicí a Novým Malínem.

V kategorii starších dívek zaběhla šedesátku nejlépe Kristýna Macková z Dolních Studének za 16,44, druhá skončila Michaela Švédová z Kolšova za 16,89 a třetí Kristýna Várošová z Hrabišína za 16,91. Ve starších chlapcích nejlépe tuto disciplínu zaběhl Marek Blaťák z Chromče za 15,93, druhý skončil Michal Drtil z Olšan s časem 16,26 a třetí Radek Pospíšil z Olšan za 16,32. V soutěži družstev v této disciplíně vyhrálo družstvo Olšan, stříbro brala Chromeč a bronz Kolšov, naše družstvo skončilo na 6. místě. V disciplíně požární útok se nejlépe vedlo opět Olšanům, když svůj pokus dokončili za 17,07, druhý nejrychlejší pokus předvedlo družstvo Lesnice a třetí družstvo z Dolních Studének, naši skončili s časem 27,83 osmí. Celkově to v kategorii starší jasně vyhráli Olšany před druhou Chromčí a třetími Dolním Studénkami, domácí družstvo se muselo po loňském vítězství smířit pouze se sedmým místem.

Věříme, že napřesrok u nás přivítáme více družstev a že se na našich družstvech neprojeví taková tréma jako letos. Takže ahoj napřesrok!

Výsledky PSMH Novy Malin.xls (37,5 kB)

 

 SOUTĚŽE  V NOVÉM MALÍNĚ

    Letošní rok budeme na našem areále u cihelny tradičně hostit dvě soutěže, dne 23.5.2009 od 10:00 klání mladých hasičů v bězích na 60m překážek a následně v požárním útoku a dne 18.7.2009 od 10:00 se k nám sjedou nejlepší družstva mužů a žen okresu Šumperk a blízkého okolí na další ročník Memoriálu Bedřicha Nesrsty v požárním útoku, opět zařazeného do Velké ceny okresu Šumperk.

 

 DEN DĚTÍ

    Je to opět tu a po roce Vás opět zveme na Den dětí na „OSTROVĚ PIRÁTŮ“, který se koná dne 24. května 2009 od 1400 hod. na hasičském areálu u cihelny, pro děti je připraveno odpoledne plné soutěží a zábavy. Vstupné dobrovolné a s dobrou náladou. Občerstvení i počasí zajištěno, u táboráku si můžete opéct špekáček, který si můžete přinést i z domova. SRDEČNĚ ZVEME!!!

 

 HASIČSKÝ PLES A MAŠKARNÍ PLES 2009

 Dne 20. 2. 2009 proběhl v malínské sokolovně tradiční hasičský ples. K tanci a poslechu hrála dobře známá skupina F. Havelky. Bohaté občerstvení a tombola přilákala mnoho zábavychtivých občanů nejen z Nového Malína, kteří se jistě velmi dobře bavili a taneční parket se uvolnil až nad ránem. Bohužel naším hasičským plesem byla letošní plesová sezóna ukončena, a tak nezbývá, než se těšit napřesrok.

 Druhý den, 21. 2. 2009 jsme pro naše nejmenší uspořádali dětský maškarní ples. Nechyběly zde ani různé zábavné soutěže pro děti, které si již tradičně připravila naše odbornice na zábavu pro děti, paní Ludmila Hýblová, tentokráte v roli Muchomůrky. Dětem k soutěžím a dovádění hrál písničky nejen z pohádek Radek Neoral. Dětem se program velmi líbil a každý si domů odnesl malou sladkou odměnu.

 

VÝROČNÍ VALNÁ HROMADA SDH NOVÝ MALÍN

    Začátkem každého nového roku je ten správný čas na rekapitulaci roku minulého. K tomu samozřejmě slouží i valná hromada našeho sboru, která se uskutečnila 16. 1. 2009 v 18:00 v Hospůdce u Holbů. Zde byli členové i hosté, mezi kterými byli i například ředitel Hasičského záchranného sboru, územního odboru SEVER pplk. JuDr. Zdeněk Wiesner, starosta okresního sdružení hasičů ing. Josef Ošťadal a delegace sborů z našeho okrsku, seznámeni s činností našeho sboru, se zprávou o mládeži, se zprávou o činnosti sportovního družstva a zprávou revizní komise. V diskusi vyzvedl pplk. Wiesner činnost jednotky sboru vůči HZS Olomouckého kraje, která je dlouhá léta na vysoké úrovni a vyslovil politování nad naší situací, co se týče zázemí jednotky a sboru. Na závěr se uskutečnilo malé pohoštění. 

Zpráva o mládeži.doc (26 kB)

Zpráva o soutěžním družstvu.doc (23,5 kB)

 

Naší další aktivitou je TRADIČNÍ HASIČSKÝ PLES, který se koná 20. 2. 2009 od 20:00 hod. v malínské sokolovně. K tanci a poslechu hraje, jako již tradičně Skupina F. Havelky, bohatá tombola a občerstvení zajištěno, vstupné 40 kč. V sobotu 21. 2. 2009 připravujeme pro děti MAŠKARNÍ PLES, začátek je ve 14:30 hod. Všechny srdečně zveme!