2012

 

Naše výjezdová jednotka v roce 2012 vyjížděla celkem ke 18 mimořádným událostem. Z toho se jednalo o 14 požárů, v jednom případě jednotka uvolňovala komunikaci od spadlého stromu a 3x byla naše jednotka navrácena zpět na základnu. V katastru naší obce jsme loni zasahovali 6x, a to u 5 požárů a onoho spadlého stromu. Co do rozsahu, tak největší událostí byl požár hospodářské budovy a stolárny v Oskavě a také k požár rekonstruovaného domu v Novém Malíně, kde bohužel došlo i ke zranění dvou hasičů. V měsíci dubnu se naše jednotka zúčastnila školení na letišti šumperského aeroklubu, kde si i prakticky vyzkoušela doplnění cisterny v letadle a plnění tzv. bambivaku pod vrtulníkem. Spolupráci s leteckou hasičskou službou si jednotka vyzkoušela také v srpnu při požáru hrabanky v Bedřichově u Oskavy. Zde jsou podrobnosti k jednotlivým zásahům:

Dne 8.2.2012 byla naše jednotka v 5:21 povolána k požáru hospodářské budovy a stolárny v Oskavě, místní části Mostkov. Naše jednotka vyjela oběma vozy, ovšem po příjezdu na místo události bylo zjištěno, ža došlo k zamrznutí čerpadel obou Tater vlivem nevhodného garážování (přesto, že se v garážích topí, teplota se v nich pohybuje kolem 0 až -2°C!). Po tomto zjištění byla naše jednotka použita pouze na vynášení materiálu ze stolárny a vyčištění půdního prostoru. Po zlikvidování požáru se jednotka ve 13:46 navrátila na základnu.

foto z požáru zde:hasicimalin.rajce.idnes.cz/2012.02.08_Pozar_Mostkov/

Dne 18.2.2012 byla naše jednotka ve 3:06 povolána k požáru bytu na Náměstí Míru v Šumperku. Po příjezdu profesionální jednotky tato zjistila, že se jednalo pouze o zahoření potravin na sporáku a požár zlikvidovala ještě před naším příjezdem. Naše jednotka pomohla profesionálům sbalit hadice a poté se ve 3:35 navrátila na základnu.

Dne 9.3.2012 v 18:41 byla naše jednotka povolána k požáru bytu na ulici Gagarinova v Šumperku. Po příjezdu profesionální jednotky na místo události bylo zjištěno, že došlo pouze k požáru autonabíječky na stole, a tak byla naše jednotka odvolána zpět na základnu.

Dne 22.3.2012 v 1:03 byla naše jednotka povolána k požáru zahradního domku v Dolních Studénkách. Po příjezdu naší jednotky na místo události na místě již zasahovala profesionální jednotka ze Šumperka. Naše jednotka svým profesionálním kolegům doplnila vodu a po doplnění vlastní cisterny se vrátila na základnu.

Dne 28.3.2012 v 16:57 naše jednotka vyjížděla k nahlášenému požáru lesa na "Strakáči" v Novém Malíně. Naše jednotka se pokoušela k požáru přiblížit obchvatem lesní cestou, ovšem proti byl rozbahněný terén. Proto se na místo doslova vyškrábala jednotka z Temenice a požár uhasila ze své cisterny s vydatnou pomocí členů naší jednotky. Naše jednotka se navrátila na základnu v 19:04.

Dne 6.4.2012 v 00:29 vyjížděla naše jednotka k nahlášenému požáru dřevěné boudy na Zábřežské ulici v Šumperku. Po příjezdu profesionální jednotky bylo zjištěno, že hoří odpad v plechovém kontejneru na ulici Nemocniční. Po poradě s velitelem zásahu naše jednotka preventivně napustila kontejner vodou, aby došlo k uhašení odpadu a zabránilo se tak i jeho znovuvzplanutí. Po doplnění vody do cisterny se naše jednotka v 1:19 vrátila na základnu.

Dne 11.5.2012 v 15:31 vyjížděla naše jednotka k požáru pražce na nádraží v Novém Malíně. Jednalo se o pražec přímo v kolejišti, k likvidaci byl použit jeden proud C. Po uhašení pražce se jednotka navrátila v 16:02 na základnu.

Dne 18.5.2012 jednotka v 19:45 vyjížděla k požáru biologického odpadu v bývalé pískovně u cesty z Nového Malína směrem na Hrabišín. Požár zasáhl plochu o rozměrech 10x5m, jeho likvidaci ztěžovalo navrstvení hořlavého materiálu. Jednotka proto pomocí ženijního nářadí musela odpad postupně rozhrabávat a prolévat vodou. Po zlikvidování požáru se jednotka navrátila ve 22:30 na základnu.

Dne 21.6.2012 vyjela jednotka v 11:08 k požáru cisterny u sušárny dřeva za slepičárnou na Třemešku u Dolních Studének. Jednotka po příjezdu na místo události provedla průzkum a asistovala profesionální jednotce u likvidace požáru. Poté se po poradě s velitelem zásahu navrátila v 11:30 na základnu.

Dne 1.7.2012 byla naše jednotka ve 23:58 povolána k odstranění spadlého stromu na pozemní komunikaci mezi Novým Malínem a Hrabišínem. Po příjezdu na místo události jednotka průzkumem zjistila, že se jedná o část keře černého bezu, který zasahoval přes půli silnice. Jednotka proto provedla rozřezání větví pomocí motorové pily, provedla úklid komunikace a poté se v 0:47 navrátila na základnu.

Dne 30.7.2012 byla naše jednotka v 9:41 povolána ke spadlému stromu v chatové osadě Krásné u Šumperka. Vzhledem k tomu, že se členové výjezdové jednotky nacházeli v zaměstnání nebo mimo obec, jednotka nevyjížděla.

Dne 5.8.2012 byla naše jednotka v 19:02 povolána k požáru lesa za kamenolomem Krásné. Jednotka po příjezdu na místo zjistila, že hoří hromada klestí asi 5x5m a podílela se na likvidaci požáru společně se šumperskými profesionály. Po ukončení hasebních prací se v 19:48 navrátila na základnu.

Dne 6.8.2012 byla naše jednotka ve 14:03 povolána k požáru hrabanky v Bedřichově u Oskavy. Vzhledem k velké ploše požářiště se na likvidaci podílelo i letadlo Letecké hasičské služby. Členové naší jednotky se podíleli na hasících pracech a cisterna byla využita k dálkové dopravě vody. Jednotka se na základnu vrátila v 19:10.

Dne 13.10.2012 v 04:51 byla naše jednotka povolána k požáru rodinného domu v rekonstrukci v Novém Malíně. Jednotka po příjezdu na místo události pomohla s vytvořením proudu šumperské profesionální jednotce, strojník s cisternou doplňoval a prováděl kyvadlovou dopravu vody. Po uhašení se naše jednotka podílela na vyklízení a ochlazování prostoru požářiště. Během likvidace požáru při průzkumu došlo ke zřícení střešní konstrukce nad schodištěm a zavalení dvou hasičů - velitele zásahu a velitele naší jednotky. Oba byli se středně těžkými zraněními transportováni do šumperské nemocnice. Jednotka se navrátila na základnu ve 13:00.

Dne 18.10.2012 v 11:14 byla naše jednotka povolána k požáru řadového rodinného domu na ulici Bánskobystrická v Šumperku. Po příjezdu na místo události naše jednotka asistovala šumperským profesionálům a dohašovala hořící věci vynešené z domu. Po úplném dohašení a průzkumu objektu pomocí termokamery se jednotka navrátila ve 12:10 na základnu.

Dne 2.11.2012 v 02:59 byla naše jednotka povolána k požáru chaty v Hraběšicích. Jednotka po příjezdu na místo události asistovala šumperské profesionální jednotce, dodávala vodu a prováděla hasební práce. Po zlikvidování požáru se jednotka navrátila v 6:40 na základnu.

Dne 23.11.2012 v 15:08 byla naše jednotka povolána k požáru budovy na Jesenické ulici v Šumperku. Po příjezdu profesionální jednotky ze Šumperka na místo události bylo zjištěno, že na místě došlo k opalování kabelů, takže naše jednotka byla odvolána zpět na základnu.

Dne 9.12.2012 v 15:59 vyjížděla naše jednotka k požáru krmelce v Malínské rokli. Naše jednotka asistovala šumperským profesionálům s hasícími pracemi a poté se v 17:12 navrátila na základnu.